close
تبلیغات در اینترنت
سالم سازی فضای سایبر در مقابل راهکار صرفا فنی فیلترینگ
loading...

جدیدترین یوزر پسورد نود32

  نقد اساسی که به فیلترینگ وارد است عدم توجه به منظور اصلی از این اقدام است به راستی نقش فیلترینگ در ارتقای فرهنگ اصیل اسلامی و توسعه مکارم اخلاقی چقدر است واساساً ما برای خلاء های محتوای سالم، آگاه سازی و آموزش خانواده ها و اشخاص، ارایه ابزار رایگان کنترلی و پالایشی به خانواده ها چه کرده ایم آیا به اندازه ای که برای استفاده صحیح از گاز آموزش می دهیم به نحوه کاربری صحیح از فناوری ها هم توجه کرده ایم. متاسفانه خیر.   امروزه قابلیت های اینترنت به عنوان زیرساخت جامعه اطلاعاتی دیگر بر کسی…

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
8 نكته كوچك برای امنیت آنلاین 0 2004 saman
6 نكته برای حفظ امنیت موبایل 0 1363 saman
ده كار كه باید پیش از دور انداختن نجهیزات كامپیوتری انجام داد 0 1337 saman
چندین آسیب پذیری در گوگل كروم 0 1264 saman
آسیب پذیری سرریز بافر Microsoft Windows Flash Player 0 1188 saman
به روز رسانی Ubuntu برای kernel 0 1213 saman
دانلود آنتی ویروس قدرتمند ESET Smart Security 6 Final 1 2559 mohammad61
دانلود آنتی ویروس موبایل ESET Mobile Security 0 2030 saman
آموزش باز کردن سایتهای بلاک شده توسط آنتی ویروس نود 32 0 1780 saman
دانلود آنتی ویروس قدرتمند ESET Smart Security 7 Beta 0 1978 saman
دانلود آنتی ویروس برای سیستم های Apple 0 1213 saman
دانلود آنتی ویروس برای سیستم عامل لینوکس 0 1234 saman
دانلود آنتی ویروس قدرتمند ESET Smart Security 5 0 1600 saman
دانلود Anti-Virus Dr Web v6.11.0 برای آندروید 0 1181 saman
با لاغر کننده ای بسیار قوی آشنا شوید 1 1732 kh-s
این ۵ کار را هرگز در پیامک انجام ندهید! 3 2126 saman
قابلیت جدید فیس بوک برای کاربران 2 1535 hasan-safa
file nadari k betune in viruso k hata ba scan vared shode va toie memory kart ham has 3 1452 sorag
سالمترین منوی غذایی که محققان پیشنهاد می کنند 0 1208 saman
چرا من بايد هرروز يوزر و پسورد وارد كنم 8 2564 aryobarzan
kambiz بازدید : 489 سه شنبه 17 مرداد 1391 نظرات ()

 

سالم سازی فضای سایبر در مقابل راهکار صرفا فنی فیلترینگ

نقد اساسی که به فیلترینگ وارد است عدم توجه به منظور اصلی از این اقدام است به راستی نقش فیلترینگ در ارتقای فرهنگ اصیل اسلامی و توسعه مکارم اخلاقی چقدر است واساساً ما برای خلاء های محتوای سالم، آگاه سازی و آموزش خانواده ها و اشخاص، ارایه ابزار رایگان کنترلی و پالایشی به خانواده ها چه کرده ایم آیا به اندازه ای که برای استفاده صحیح از گاز آموزش می دهیم به نحوه کاربری صحیح از فناوری ها هم توجه کرده ایم. متاسفانه خیر.

 

امروزه قابلیت های اینترنت به عنوان زیرساخت جامعه اطلاعاتی دیگر بر کسی پوشیده نیست و کمتر کسی است که با نگاه کاملاً سلبی با این پدیده عصر اطلاعات آنرا نفی کرده و فقط به جنبه های ناسالم و تهدیدی آن بپردازد. ویژگی خاص فناوری اینترنت بهره گیری از پروتکل های باز ارتباطی است که توسعه تقریباً نامحدود را به دنبال دارد. از این رو هر کس به فراخور نیازمندی ها و نیت های انتفاعی و غیرانتفاعی، سالم و یا ناسالم برای ورود به فضای سایبر وخلق هویت سایبری به ایجاد یک صفحه وب مبادرت می ورزد. بدیهی است حاصل این باز بودن تولید صفحات وب همیشه نتایج مثبت و سالمی را به دنبال ندارد و برخی منحرفان با سوءاستفاده از قابلیت های وب رویه تهدید کاربران اینترنت را برگزیده و از توانمندی این ابزار در برآوردن نیت های ناصواب خود به روش های مختلف متوسل می شوند.

کشور ما نیز با توسعه کاربری اینترنت در بسیاری از امور خود هر چند در ابتدای راه قرار دارد لیکن در کنار برخورداری از مواهب فناوری اینترنت با تهدیدهای آن نیز مواجه است از همین رو در سال 1379 مقام معظم رهبری، «ابلاغیه سیاست های کلی شبکه های اطلاع رسانی رایانه ای» را صادر فرموده اند. پس از این ابلاغیه برخی نهادها ماموریت یافتند تا به مدیریت اینترنت و شبکه های اطلاع رسانی بپردازند نظیر شورای عالی اطلاع رسانی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی فناوری اطلاعات، دفتر اینترنت دادستانی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات.

لیکن اکثر تلاش های صورت گرفته در بحث سالم سازی فضای سایبر به جای اینکه تمامی راهبردهای ابلاغیه مذکور را در برگیرد فقط در یک تدبیر پیشگیرانه وضعی به نام فیلترینگ خلاصه گردیده است. این راهکار فنی رویکرد سلبی داشته و از این حیث در کنار با قی اقداماتی که در حوزه تهدیدات سایبری از سوی متولیان امر اتخاذ شده نظیر ممنوعیت MMS و مبارزه با پیامک های غیراخلاقی قرار می گیرد.

● انواع فیلترینگ

به طور کلی، بار اصلی ایمن سازی فضای سایبر به عهده دو فرایند فنی دیوارهای آتشین و فیلترینگ است. در واقع این دو مکمل یکدیگر محسوب می شوند. دیوارهای آتشین مانع از دسترسی غیرمجاز بیرونی می شوند. این سیستم ها با بررسی مشخصات عبورکننده، در صورت فقدان اعتبار از آن جلوگیری به عمل می آورند. سیستم های فیلترینگ نیز به عنوان راهکار فنی دیگر وظیفه ممانعت از دسترسی کاربران داخلی شبکه به اطلاعات غیرمجاز را دارند این ابزارها حسب اینکه مسیر ارسال یا دریافت را پوشش دهند، کارکرد متفاوتی را به اجرا می گذارند.

▪ فیلترینگ ارسال(Stateless): تهیه فهرست سیاه یا سفیدی از آدرس های اینترنتی یا کلیدواژه ها و ممانعت از دسترسی کاربران به آنها.

▪ فیلترینگ دریافت (Statefull): بررسی محتوا دریافتی به صورت هوشمند و حذف اطلاعات غیرمجاز، که به دلیل بار پردازشی زیادی که به خدمت دهنده وارد می سازد بر کیفیت خدمات دسترسی تاثیر منفی می گذارد این نوع فیلترینگ اساساً برای کاربران نهایی طراحی شده است.

● وضعیت فعلی فیلترینگ در کشور

به موجب مصوبه شماره 509 مورخ 10/10/1381 شورای عالی انقلاب فرهنگی کمیته تعیین مصادیق پایگاه های اطلاع رسانی رایانه ای غیرمجاز، مرکب از نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صداوسیما، نماینده دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده سازمان تبلیغات اسلامی با مسیولیت نماینده وزارت اطلاعات تشکیل شد. این کمیته با هدف تعیین مصادیق پایگاه های اطلاع رسانی غیرمجاز از گستره تحت شمول مصوبه 488 شورا تشکیل شده است.

نقد اساسی که به این کمیته وارد است غیر قضایی بودن جایگاه کمیته و نیز ترکیب اعضاء می باشد زیرا فیلتر کردن یک سایت یا رفع فیلتر اساساً یک اقدام قضایی در جهت اعطاء یا سلب حق از یک شخص است و کمیته مذکور با ترکیبی از اعضایی که برشمرده شد چنین جایگاهی را ندارد. در کنار کمیته تعیین مصادیق دفتر اینترنت دادستانی در سال 1382 از سوی دادستانی تهران تاسیس شد. طبق بند 5 اصل 156 قانون اساسی، مسیولیت پیشگیری از وقوع جرایم به عهده قوه قضاییه است و از این رو دادستانی برای اجرایی کردن مصوبه 488 شورای عالی انقلاب فرهنگی مبادرت به تصمیم گیری در این حوزه نمود.

مهم ترین اقدام این نهاد را می توان برقراری ارتباط مستقیم با مجریان فیلترینگ دانست. بنا به نظر این دفتر دو گزینه فیلترینگ، یعنی مسدودسازی آدرس های اینترنتی (URLs) و کلیدواژه ها یی که غیرمجاز هستند در دستور کار قرار گرفت. از سوی دیگر، این دفتر بر نحوه عملکرد مجریان فیلترینگ هم نظارت فعالانه ای داشته است. این جدیت باعث شده اکنون سازندگان ابزار فیلترینگ از حالت انفعال خارج شوند و در این زمینه با یکدیگر به رقابت هم بپردازند و از این حیث به دانش فنی قابل توجهی نیز برسند.

همچنین این طیف از اقدامات دفتر دادستانی را می توان در دو بخش مورد بررسی قرار داد. بخش نخست فیلترینگ وب سایت ها است که مسیولان این دفتر برای مسدودسازی وب سایت های مستهجن، به ویژه پایگاه های فارسی، به ماده 639 ق.م.ا. مصوب 1375 استناد می کنند. بخش دوم رسیدگی به شکایات افراد از وب سایت هاست، وب سایت هایی که فعالیت هایی از قبیل کلاهبرداری، نشر اطلاعات خصوصی از قبیل فیلم، عکس و ... دارند، باید راساً از سوی محاکم تحت پیگرد قرار گیرند. صرف نظر از خلاء ها یا نارسایی های قوانین کیفری، این دفتر با تشکیل پرونده و ارجاع آنها به شعب اختصاصی پیش بینی شده، فرآیند کیفری را تسهیل می کند و در صورت صدور حکم دادگاه مبنی بر مسدود شدن وب سایت مربوط، اقدامات مقتضی را با مجریان فیلترینگ به انجام می رساند.

● روند بکارگیری محصولات فیلترینگ داخلی و خارجی

شرکت فناوری اطلاعات، به عنوان متولی اصلی اجرای فیلترینگ کشور، کار خود را از سال 1380 با نرم افزار امریکایی Websense آغاز کرد. پس از آن، در سال 1382 نرم افزار Smart را خریداری کرد و در ادامه نرم افزار Webwasher بکارگرفته شد که حق اشتراک آن تا پایان آبان 1385 اعتبار داشت. در این نرم افزارها کنترل محیط هایی نظیر پست الکترونیکی و محیط های گپ وجود ندارد، حال آنکه در صورت بکارگیری فیلترینگ روباتیک وب، می توان آن را در ابتدای پهنای باند قرار داد تا به صورت خودکار و هوشمند به جست وجو بپردازد و براساس طبقه بندی تعریف شده، فهرست سیاه را تکمیل کند. به همین منظور، ابزاری به نام Delta Global خریداری و به کار گرفته شده است.

ضعف ابزارهای خارجی و هزینه آنها باعث شد مسیولین شرکت به سمت تولیدات داخلی گرایش یابند. در این رابطه جند شرکت موفق شدند تاییدیه لازم را از شرکت فناوری اطلاعات و قوه قضاییه اخذ کنند. این ابزارها که برای پوشش دهی مسیر ارسال طراحی و تولید شده اند، ابتدا جوابگوی ظرفیت شبکه نبودند. لذا به آنها اجازه داده شد در لایه های بعدی توزیع، یعنی ISPها به کار گرفته شوند. پس از رفع نواقص از اردیبهشت ماه 86 لایه Carrier Class را در اختیار گرفته اند. کسب این توفیق باعث شد مجدداً مناقصه خارجی برگزار نشود.

در خصوص فیلترینگ دریافت یا محتوا نیز مسایلی از قبیل تنوع محتوا، ضریب خطای بالا در تشخیص، تنوع فناوری هایی که صفحات وب ایجاد می کنند و بار زیادی که شبکه متحمل می شود، موانع اصلی پیاده سازی آن بوده است. البته این مساله در مورد کلیدواژه ها نیز صادق است و برای احراز آن کافیست به عنوان نمونه یک کلمه ممنوعه را در تعداد کلمات موجود در بانک و همچنین تعداد افرادی که در یک لحظه به جست وجوی آن می پردازند ضرب کنیم.

● مشکلات فیلترینگ

تعدد مراجع تصمیم گیر در مقابل فقدان یک مرجع عالی سیاستگذار در عرصه تصمیم گیری و اجرای فیلترینگ مهمترین مشکل تعدد مراجع است تا زمانی که یک مرجع عالی سیاست گذار که اختیار قانونی تاسیس نهاد(های) تصمیم گیر و مجری(ان) را داشته باشد، از سوی قانونگذار پیش بینی نشود، معضلات پابرجا خواهد ماند.

● محدودیت فنی

فیلترینگ ارسال ضریب خطای بالایی دارد و علی رغم بهره گیری از ابزار هوشمند و پایگاه داده یکپارچه که هنوز به بهره برداری نرسیده است نمیتوان انتظار پالایش 100 درصدی را داشت و در نهایت توسعه واژگان و فهرست سیاه سایت ها ISPها را با مشکل مواجه می سازد. استفاده از روش منع جست وجوی واژگان غیرمجاز رفتار تولیدکنندگان محتوای غیر مجاز را تغییر می دهد به طوری که با روش های تحریک موتورهای جست وجو از واژگان مجاز برای معرفی محتوای غیر مجاز بهره می برند. بنابراین اگر بخواهیم کماکان از این روش استفاده کنیم باید فهرست را هر روز طولانی تر کرده تا جایی که واژگان مجازی باقی نماند.

● پوشش زیرساخت اینترنت کشور

علی رغم تلاش سازمان تنظیم مقررات هنوز برخی مطلعین اذعان می دارند برخی ارایه دهندگان خدمات اینترنت از ماهواره بهره می برند که به نوعی دور زدن زیرساخت فیبرنوری کشور است.

● فنون و ابزارهای خنثی سازی فیلترینگ

علیرغم تلاش برای فیلترینگ، بسیاری از وب سایت ها و ابزار خنثی سازی فیلترینگ با نیت های مختلف و برخی هم تحت حمایت مالی دولت آمریکا راه را برای دسترسی به سایت های فیلتر شده هموار می کند.

● یکسان بودن همه دسترسی ها به اینترنت

مجریان و تصمیم گیران فیلترینگ به همه کاربران یکسان می نگرند و هیچ تفاوتی بین یک نوجوان کنجکاو با یک محقق وجود ندارد. منع جست و جوی بسیاری از واژگانی که کاربردهای درست نیز از آنها می توان داشت کاربری درست را تحت تاثیر قرارداده است.

● فقدان راهبردهای دیگر غیر از فیلترینگ

نقد اساسی که به فیلترینگ وارد است عدم توجه به منظور اصلی از این اقدام است به راستی نقش فیلترینگ در ارتقای فرهنگ اصیل اسلامی و توسعه مکارم اخلاقی چقدر است واساساً ما برای خلاء های محتوای سالم، آگاه سازی و آموزش خانواده ها و اشخاص، ارایه ابزار رایگان کنترلی و پالایشی به خانواده ها چه کرده ایم آیا به اندازه ای که برای استفاده صحیح از گاز آموزش می دهیم به نحوه کاربری صحیح از فناوری ها هم توجه کرده ایم. متاسفانه خیر.

● جمع بندی و نتیجه گیری

برای سالم سازی فضای سایبر دو دسته اقدام باید صورت گیرد:

1) اقداماتی برای دوران گذر

ایجاد تنوعی از دسترسی ها برای کاربران خاص و استفاده خاص

بازنگری در فهرست سیاه آدرس ها

بازنگری و محدودسازی فهرست کلید واژگان و در نهایت حذف این روش

تهیه برنامه های آگاه سازی و آموزش های تلویزیونی به کاربران و خانواده ها

تولید ابزار کنترل و فیلترینگ کاربران نهایی برای خانواده ها (اعطای نسخه رایگان)

یکپارچگی و یکسان بودن فهرست فیلترینگ

2) اقداماتی برای ایجاد شرایط ایده آل

نهادسازی برای ایجاد یک مرکز فرماندهی سیاستگذاری و اجرا برای سالم سازی

مطالعات مستمر رفتار کاربران

ترغیب و تسهیل بروز انگیزش های مشروع و سودمند

تولید محتوای فارسی و پشتیبانی فنی از محتوای فارسی

ضمانت اجراهای غیرکیفری (اداری) علیه ارایه دهندگان خدمات متخلف

اطلاع رسانی صحیح و فراگیر

ضمانت اجراهای کیفری علیه جرایم سایبری (تولیدکنندگان محتوای غیرمجاز)

توسعه قوانین و مقررات لازم و نهادهای قضایی مرتبط

رضا باقری اصل - مدیر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس

اخبار فن آوری اطلاعات ایتنا

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  دانلود به روز رسانی آفلاین Avira

  image

  جهت انجام به روز رسانی آفلاین آنتی ویروس های شرکت Avira می توانید با استفاده از لینک زیر فایل های به روز رسانی را دریافت نموده و با استفاده از راهنمای قرار داده شده نرم افزار خود را به روز نمایید.


  جزئیات بیشتر
  دانلود به روز رسانی آفلاین BitDefender

  image

  جهت انجام به روز رسانی آفلاین آنتی ویروس های شرکت Bitdefender می توانید با استفاده از لینک زیر فایل های به روز رسانی را دریافت نموده و با استفاده از راهنمای قرار داده شده نرم افزار خود را به روز نمایید.

  جزئیات بیشتر

  دانلود به روز رسانی‌ آفلاین Symantec

  image


  جهت انجام به روز رسانی آفلاین آنتی ویروس های شرکت Symantec می توانید با استفاده از لینک زیر فایل به روز رسانی را دریافت نموده و با اجرای آن نرم افزار نصب شده را به روز رسانی نمایید.


  جزئیات بیشتر

  دانلود به روز رسانی آفلاین Avast

  image


  شما می توانید با استفاده از لینک زیر، به روز رسانی های آفلاین آنتی ویروس شرکت Avast را از وب سایت این شرکت دریافت نموده و آنتی ویروس نصب شده بر سیستم خود را به روز نمایید.


  جزئیات بیشتر

  دانلود به روز رسانی آفلاین AVG

  image


  شما می توانید با استفاده از لینک زیر، به روز رسانی های آفلاین آنتی ویروس شرکت AVG را از وب سایت این شرکت دریافت نموده و آنتی ویروس نصب شده بر سیستم خود را به روز نمایید.


  جزئیات بیشتر